Butelki z trucizną

Na współczesnym etapie rozwoju cywilizowane społeczeństwo nie jest już w stanie żyć bez tworzyw sztucznych i plastikowych butelek typu PET, które zalały rynek nie tylko ze względu na to, że są łatwiejsze w transporcie, ale również przez niską cenę.

Butelki wykonane ze sztucznych polimerów, mogą przenosić do wypijanej przez nas wody wiele szkodliwych dla naszego zdrowia substancji takich jak: ftalany, antymony czy aldehydy.

Jednak najgroźniejszym z nich jest BIFENOL A oznaczanym jako BPA. Jest to substancja chemiczna o działaniu estrogennym, co oznacza, że imituje estrogeny (żeńskie hormony). Narażenie na BPA budzi obawy ze względu na możliwe skutki zdrowotne Od początku lat 90-tych stężenie tego związku w ludzkim organizmie wzrosło niemal trzykrotnie.

Od lat naukowcy alarmują świat, jak bardzo bisfenol A (BPA) może być niebezpieczny dla zdrowia. Pierwszym na świecie krajem, który w 2010 roku uznał bisfenol A (BPA) za niebezpieczną dla człowieka i środowiska substancję toksyczną była Kanada, której władze zdecydowały się wpisać BPA na listę substancji toksycznych. Od 2011 roku zakazany jest również przez Komisję Europejską, która jedynie (nie wiedzieć czemu) zabroniła używania BPA do produkcji butelek dla dzieci, pozostawiając możliwość wykorzystywania go do innych celów spożywczych, z czego skrupulatnie korzystają niektórzy producenci wszelkiego rodzaju wód mineralnych i napojów izotonicznych.

BPA ma kody recyklingu umieszczane na dnie opakowań z numerem 3 lub numerem 7

      

Dlaczego należy unikać BPA?

Wiele badań wskazuje na jego szkodliwy wpływ, zrówno na organizm ludzki, jak i zwierzęcy. Bisfenol A łatwo przenika do napojów. Toksyczne oddziaływanie związane jest głównie z właściwościami ksenoestrogennymi, mającymi wpływ na pracę układu endokrynnego. Dodatkowe badania sugerują możliwy związek między BPA i podwyższonym ciśnieniem krwi.

Do najgroźniejszych powikłań po częstej ekspozycji na BPA należy u mężczyzn rozwój raka prostaty, oraz zmniejszenie liczy plemników, a u kobiet to kłopoty z zajściem, w ciążę, lub rak jajnika, macicy i piersi. Bisfenol A, podejrzewany jest również o wywoływanie schizofrenii, depresji i Alzheimera.

Co należy zrobić, jeśli obawiasz się o szkodliwe działanie BPA ?

  • Oczywiście najlepiej zawsze korzystać z butelek w szklanych opakowaniach, lub używać alternatyw, nie zawierających tej szkodliwej substancji.

  • Używaj produktów wolnych od BPA. Producenci tworzą coraz więcej produktów bez BPA. Szukaj produktów oznaczonych jako wolne od BPA.

Najbardziej popularnym, alternatywnym surowcem dla jednorazowych plastikowych butelek na wodę jest Tritan.

To nowoczesne, specjalistyczne tworzywo z którego wykonuje się najmocniejsze butelki na wodę. Produkty wykonane z Tritanu są lekkie, a przy tym odporne na uderzenia i wytrzymałe.
Materiał nie wchodzi w reakcję ze związkami organicznymi, a butelka może być cały czas wystawiona na słońce (w pełni odporna na UV i warunki atmosferyczne). Nie wchłania zapachów i nie rozwijają się w niej drobnoustroje. Co najważniejsze nie wydziela szkodliwego bisfenolu A .

Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Nie jest zamierzonym ani dorozumianym udzielaniem porad medycznych i nie zastępuje takich porad.