CO PIĆ PODCZAS TRENINGU LUB WYSIŁKU FIZYCZNEGO ?

W ślad za ruchem, wysiłkiem, aktywnością fizyczną musi iść zdrowa, zasadowa, ustrukturyzowana woda, która potrafi szybko nawodnić komórki, oraz uzupełnić je w utracone minerały poprzez odpowiednio dopasowaną suplementację . W dzisiejszych czasach po prostu jest to niezbędne, gdyż organizm sam sobie nie poradzi. W przypadku niedostatecznego dostarczania odpowiedniej wody, wydajność organizmu spada i następuje odwodnienie. Nawet niewielkie odwodnienie może być niebezpieczne dla zdrowia.

DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE ?

Bo woda jest głównym składnikiem płynów ustrojowych ludzkiego organizmu. Wszystkie procesy biochemiczne zachodzące w naszym organizmie odbywają się przy udziale wody. Jeżeli trenujemy, biegamy, wykonujemy jakakolwiek aktywność fizyczną, w organizmie zaczyna brakować tlenu. Wówczas dochodzi do procesu fermentacji i powstaje kwas mlekowy. Wzrastające zakwaszenie w czasie wysiłku fizycznego spowodowane jest zwiększoną produkcją kwasu mlekowego, który uwalniając proton wodoru doprowadza do spadku ph. Jeżeli ilość wolnego protonu wodoru przekroczy wewnątrzkomórkowe systemy buforujące dochodzi do wzrostu zakwaszenia z wszelkimi tego konsekwencjami.

Kwas mlekowy powstaje również w czasie kiedy nagle wzrasta zapotrzebowanie energetyczne pracującego mięśnia, a źródła dostarczania substratów energetycznych przy udziale procesów tlenowych nie są wystarczające. Przy dużej intensywności pracy, mięśnie produkują kwas mlekowy, który pojawia się we krwi w postaci soli nazywanej mleczanem. Kwas mlekowy i mleczan są powszechnie uznawane za istotną przyczynę wystąpienia zmęczenia, drętwienia i bolesności powysiłkowej wśród trenujących osób zwanym powszechnie ZAKWASAMI. 

U człowieka dług tlenowy powstaje zazwyczaj podczas krótkotrwałych intensywnych wysiłków fizycznych (np. w zawodach sportowych jak biegi krótkodystansowe, skoki lub podnoszenie ciężarów). Wtedy organizm zużywa tlen zawarty w powietrzu wypełniającym pęcherzyki płucne, rozpuszczony w płynach ustrojowych oraz związany z hemoglobiną krwi i mioglobiną mięśni.

Większość osób (szczególnie kobiety) podczas wysiłku fizycznego podczas korzystania z siłowni czy biegających w terenie „ jedzie na „ izotonikach” co jest tragedią dla organizmu, gdyż po wysiłku fizycznym dodatkowo zakwasza się tym organizm, a w większości   izotoników zawarty jest cukier, który, mnoży dodatkową ilość niebezpiecznych wolnych rodników.

Czy napój izotoniczny jest zdrowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ –wszystko zależy od tego, jaki napój izotoniczny się spożywa. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów napojów izotonicznych różnych firm. Różnią się one nie tylko smakiem i wyglądem, ale równieżskładem. Izotoniki w większości mają w składzie podobne ilości poszczególnych witamin i minerałów, ale uwaga – zdarza się, że niektóre – szczególnie te najtańsze napojami izotonicznymi są tylko z nazwy. Ponadto trzeba podkreślić, że izotoniki nie mają w założeniu działania zdrowotnego. Ich podstawową funkcją jest wyrównanie poziomu wody i elektrolitów, które osoby wykonujące intensywny wysiłek fizyczny tracą podczas każdego treningu.

Minusy:
– pełno chemii i sztucznych konserwantów i barwników (tych samych które występują w chemii gospodarczej! . Zawiera w sobie cukry i sztuczne słodziki, które dają więcej szkód niż pożytku, a cena  jak urwana z kosmosu. Często płaci się nie za jakość, tylko za popkulturową markę wykreowaną przez producentów tych napoi. 

Oto co przykładowo zawiera skład kilku najpopularniejszych na naszym rynku napojów izotonicznych : woda, kwas cytrynowy, L-karnityna, chlorek sodu, cytrynian sodu, cytrynian potasu, sorbian potasu, glikozydy stewiolowe, mleczan wapnia, cytrynian magnezu, benzoesan sodu, sorbinian potasu, guma arabska, estry glicerolu, maltodekstryna, spartam, acesulfam K, benzoesan sodu, błękit brylantowy.

Rodzi się więc pytanie co jest naprawdę dobre dla naszego organizmu ? Pamiętajmy, że kiedy pijemy czystą, zasadową wodę o właściwej strukturze, to po wysiłku fizycznym organizm szybciej się regeneruje, bo gdy wprowadzamy poprzez wodę zasadowe środowisko, nie ma mowy o zakwasach spowodowanych wysiłkiem. Natomiast wypicie takiej wody przed treningiem czy zawodami sprawi, że mamy większą wydolność, wolniej się męczymy, gdyż erytrocyty( czerwone ciałka krwi), mogą transportować większe ilości tlenu.

 

Jeśli chcesz mieć możliwość codziennego dostępu do własnego urządzenia produkującego zdrową, zasadową, ustrukturyzowaną i zmineralizowaną pitną wodę, wejdź  w zakładkę KONTAKT  i umów się z menadżerem, który dostosuje odpowiednie urządzenie do Twoich potrzeb.

Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Nie jest zamierzonym ani dorozumianym udzielaniem porad medycznych i nie zastępuje takich porad.